domfan.pl

Dom i wnętrza

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę
Dom

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Łazienka to pomieszczenie, w którym spędzamy dużo czasu. Jest to zwykle pierwsze miejsce, jakie odwiedzamy rano, aby przygotować się na nowy dzień. Powinno zapewniać komfort, który wpłynie pozytywnie na nasz nastrój. Jeżeli dysponujemy niewielką łazienką, jej urządzenie i wyposażenie stanowi wyzwanie. Na szczęście za pomocą różnych zabiegów możemy sprawić, aby nawet mała łazienka robiła wrażenie eleganckiej i przestronnej.

Stonowana kolorystyka

Ważną kwestią jest kolorystyka, jaką zastosujemy w łazience. Małe pomieszczenia powinny mieć aranżacje z jasnymi barwami, co spowoduje optyczne powiększenie przestrzeni. Płytki montowane na podłodze i ścianach powinny mieć stonowane barwy. Dobrym wyborem będą różne odcienie szarości, beże, brązy i błękity. Można zastanowić się nad wykorzystaniem ciemniejszych elementów o żywych barwach, ale powinny one stanowić jedynie akcenty dekoracyjne. Inspiracją mogą być nowoczesne wnętrza minimalistyczne w stylu skandynawskim. Łazienka powinna dawać wrażenie porządku i ładu. Dlatego należy unikać dużych wzorów, a elementy wyposażenia powinny być spójne stylistyczne.

Wyeksponowane okno

W łazience okno jest rzadkością. Jednak jeśli mamy szczęście je posiadać, może odgrywać bardzo istotną rolę. Niezależnie od miejsca, w jakim się znajduje, powinno być dobrze wyeksponowane. Można to zrobić za pomocą jednolitych zasłon, żaluzji lub rolet. Tak jak w przypadku ścian, nie należy stosować dużych wzorów. Podobnie trzeba zwrócić uwagę na parapet, na którym nie powinny znajdować się duże przedmioty. Odciągają uwagę od okna, które powinno być ważnym elementem, skupiającym uwagę od razu po wejściu do łazienki. To wszystko spowoduje, że łazienka będzie wydawała się większa.

Duże i wygodne lustro

Znakomitym sposobem na optyczne powiększenie łazienki jest również montaż lustra. Może mieć różny kształt — kwadratowy, prostokątny, okrągły lub owalny. Powinno mieć jednak duży rozmiar. Lustra do łazienki są produkowane w różnych odmianach, zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych — z ramą lub bez ramy z oszlifowanymi krawędziami. Wybór ogranicza praktycznie tylko nasza wyobraźnia.

Trzeba jednak uważać, aby odbicie w lustrze nie było przysłonięte innymi sprzętami — tam również musi pojawić się uporządkowana przestrzeń. Duże lustro łazienkowe może dodatkowo pozwalać na uzyskanie komfortowych warunków oświetleniowych. Wiele modeli ma wbudowane czujniki sterujące oświetleniem. W małej łazience i jasnej aranżacji spowoduje to doświetlenie miejsca, w którym przeprowadzamy czynności pielęgnacyjne.

Funkcjonalna szafka

Lustro może być zintegrowane z szafką wiszącą. Jest to dobry sposób na powiększenie miejsca na kosmetyki lub inne przedmioty, z których często korzystamy. Innym sposobem jest szafka pod umywalkę (sprawdź ofertę na szafki w sklepie https://arenalazienek.pl/pl/c/Szafki-podumywalkowe/447). Jeśli umieścimy ją pod lustrem, będzie pełniła funkcję podobną do szafki wiszącej. Jednocześnie oświetlenie lustra zagwarantuje dobrą widoczność podczas mycia rąk lub innych czynności. Może być to też to doskonałe uzupełnienie aranżacji łazienki, niezależnie od stylu wnętrza.

Sposobów na optyczne powiększenie łazienki jest wiele. Nie wymaga to ponoszenia dużych kosztów, trzeba tylko w odpowiedni sposób podkreślić okno, zamontować duże lustro, a całe pomieszczenie powinno mieć cechy wnętrza minimalistycznego. Jasne kolory i uporządkowana przestrzeń spowoduje, że łazienka będzie wyglądała schludnie i elegancko. Nawet niewielka łazienka stanie się wtedy niezwykle funkcjonalna, a nawet może być wizytówką domu.