domfan.pl

Dom i wnętrza

rolety zewnętrzne
Dom

Czy rolety zewnętrzne chronią przed hałasem?

Rolety same w sobie zatrzymują dość dużo hałasu. Okna można zabezpieczyć przed hałasem na różne sposoby, poprzez montaż dźwiękoszczelnych szyby oraz zwiększenie izolacji, lecz najlepszym sposobem jest montaż rolet zewnętrznych.

Ochrona przed hałasem

Roleta zewnętrzna, tworzy kolejną barierę przed oknem, która stanowi jednocześnie poduszkę powietrzną pomiędzy szybą okienną a światem zewnętrznym. W ten sposób roleta poprawia izolację akustyczną. Rolety są skuteczną ochrona przed hałasem. Na rynku są dostępne specjalne rolety dźwiękoizolacyjne jako odpowiednik okien dźwiękoizolacyjnych, które same w sobie nie są najlepszym rozwiązaniem. Z reguły każda normalna roleta oferuje już pewną ochronę przed hałasem. Przede wszystkim, jego obudowa z materiału stawia opór dźwiękom powietrznym i utrudnia ich przenikanie do wnętrza mieszkania. Ponadto istnieją inne czynniki, które wpływają na jej izolacyjność akustyczną. Jeśli chcesz zwiększyć dźwiękoszczelność, skorzystaj z poniższych rad: Zwiększyć odległość do okna. montowanych rolet. Wybierz ciężki materiał o strukturze rolkowej. Uszczelnij szyny prowadzące.

Głównym czynnikiem wpływającym na efekt dźwiękoszczelności rolety jest jej waga. Im jest ona cięższa, tym lepsza jest izolacja akustyczna. Dlatego należy wybrać możliwie najcięższy materiał na roletę, taki jak tłoczone aluminium lub stal. Ten ostatni wariant jest również skutecznym środkiem odstraszającym włamywaczy, jako roleta antywłamaniowa. Rolety wykonane z PCV lub cienkościennego aluminium są lekkie i tanie, ale tym samym mają też znacznie mniejszą zdolność pochłaniania dźwięku.

Odległość do okna

Odległość od szyby okiennej ma decydujące znaczenie dla izolacji akustycznej. Wymagana jest minimalna odległość 5 cm, aby rolety i okna mogły drgać niezależnie od siebie zgodnie z zasadą efektu podwójnej ściany. Całkowity efekt izolacji akustycznej 10 dB można osiągnąć w odległości od 10 do 14 centymetrów.

Uszczelnienie w szynach prowadzących
Uszczelki w szczelinach są generalnie ważne dla izolacji akustycznej. Szyny prowadzące rolety oraz szczeliny okienne lub drzwiowe tworzą przejścia akustyczne, których nie należy lekceważyć. Aby je uszczelnić, można zastosować np. proste, samoprzylepne uszczelki szczotkowe.

Kompleksowa ochrona przed hałasem

By jak najbardziej obniżyć hałas z zewnątrz, należy zainwestować, nie tylko w rolety, lecz w dobre okna oraz drzwi zewnętrzne, które będzie charakteryzował wysoki współczynnik izolacyjności akustycznej – Rw. Tak, kompleksowe podeście sprawi, że uzyskamy najwyższy standard ochrony przed hałasem i będziemy się cieszyć komfortem akustycznym, nawet w zatłoczonym, głośnym mieście.

Inwestycja w dźwiękoszczelną stolarkę otworową i rolety zewnętrzne sprawi, że nic nie będzie zakłócać domowego spokoju. Głośny powrót imprezowiczów, toczące się nieopodal roboty budowlane czy duży ruch uliczny przestaną być problemem. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom nie będziesz musiał wybierać, czy mieszkać w centrum miasta, czy na jego obrzeżach.