domfan.pl

Dom i wnętrza

Po czym poznać projekty domów tanich w budowie?
Dom

Po czym poznać projekty domów tanich w budowie? 

Planując budowę domu zastanawiamy się jaki ten dom powinien być, rozmawiamy z rodziną, oglądamy projekty domów. Zwykle wybór projektu wywołuje bardzo silne emocje. W końcu dla wielu z nas budowanie własnego domu to jedno z najważniejszych przedsięwzięć w życiu. Wiele osób marzy o posiadaniu własnego dachu nad głową i nie może doczekać się, by rozpocząć budowę swojego wymarzonego domu. Jednocześnie ze względu na koszty jakie wiążą się z takim przedsięwzięciem, chcemy by dom spełniał wszystkie nasze wymagania i oczekiwania, ale był tani w budowie. Jak jednak odnaleźć projekty domów, które będą tanie w budowie, a przy tym ładne i wygodne?

Najważniejsze kryteria dobrego projektu domu

Warto zacząć od tego, że budowa taniego domu, to nie to samo co kupienie tańszego projektu. Właśnie dlatego warto przyjrzeć się kilku kryteriom, które oznaczają dobry projekt domu.

  • Właściwe wykorzystanie powierzchni domu. Każdy metr kwadratowy domu kosztuje, więc dobry projekt powinien zapewniać sprytne i funkcjonalne rozwiązania. Bez marnowania powierzchni np. na zbędną komunikację. Pomieszczenia powinny być optymalnej wielkości, ustawne i łatwe do aranżacji. Musi być zapewnione miejsce dla domowników, ale też pomieszczenia gospodarcze.

  • Sztuka łączenia formy z funkcją. Projekt domu powinien zapewnić odpowiednie rozwiązania funkcjonalne, a jednocześnie wyglądać estetycznie. Należy pamiętać, że dom to też nasza wizytówka, dlatego warto zwrócić uwagę na formę i estetykę.

  • Optymalizacja kosztów budowy. Na koszt budowy wpływa nie tylko wielkość budynku, ale też stopień skomplikowania bryły oraz zastosowane materiały i rozwiązania instalacyjne. Dobrze jeśli wybierając projekt domu możemy poznać orientacyjne koszty jego realizacji i odnieść je do naszych możliwości finansowych.

  • Zgodność z przepisami budowlanymi. Projekt domu musi być zgodny z wymaganiami prawnymi i budowlanymi w kraju, w którym będzie budowany. Musi też uwzględniać lokalne wymagania planistyczne oraz warunki i wymiary działki, na której będzie się znajdować.

Jaki projekt domu wybrać?

Jeśli szukasz projektu, który zapewni Ci budowę domu w rozsądnych kosztach, powinieneś wybrać projekt, który będzie spełniał szereg wymagań, opisanych powyżej. Możesz też wybrać projekt który będziesz realizować etapami, takie rozwiązanie pozwoli na rozłożenie kosztów budowy w czasie. Dobrym wyborem może też być dom parterowy z możliwością adaptacji poddasza. Zazwyczaj w takim domu, wygodnie będzie mieszkać rodzina z dwójką małych dzieci. Gdy dzieci będą starsze albo rodzina się powiększy można wykorzystać poddasze i uzyskać dodatkową powierzchnię, dostosowaną do indywidualnych potrzeb i wymagań

Możesz szukać takich projektów w internecie, gdzie znajdziesz sporo ofert projektów tanich w budowie, do budowy etapami czy z poddaszem do adaptacji. Warto jednak wybierać projekty od sprawdzonych projektantów i firm, które działają na rynku od dłuższego czasu i cieszą się dobrą opinią wśród budujących dom.

Projekty domów tanich w budowie – cena

Cena jest jednym z kluczowych czynników, który ma wpływ na decyzję o wyborze projektu domu. Dlatego, gdy wybierasz projekt domu, warto pamiętać, że ​​jego cena może wahać się w zależności od kilku czynników.

  • Po pierwsze, cena projektu domu zależy od zawartości i szczegółowości opracowania dokumentacji. Upewnij się co będzie w projekcie – czy jest projekt techniczny, jak szczegółowe są rysunki konstrukcyjne, projekty jakich instalacji zawarto w dokumentacji, czy są zestawienia materiałów.

  • Po drugie, cena projektu zależy od wielkości domu, jego skomplikowania i zastosowanych rozwiązań technicznych i instalacyjnych. Wiele firm oferuje projekty domów w różnych cenach. Warto porównać różne projekty i ich ceny przed podjęciem ostatecznej decyzji.

  • Po trzecie, cena projektu zależy od tego czy będzie to projekt indywidualny czy projekt gotowy. Projekt indywidualny zamówiony u architekta będzie droższy, ale wykonany zgodnie z naszymi potrzebami i wymaganiami. Projekt gotowy kupimy taniej, ale trzeba  dostosować go do warunków działki i może wymagać zmian. Aby zminimalizować koszty budowy, najlepiej wybrać taki projekt gotowy, by nic w nim nie zmieniać.

Projektowanie tanich domów jest realne. Właśnie dlatego warto szukać takich projektów w sprawdzonych i renomowanych firmach, które cieszą się wśród klientów dobrymi opiniami i w których otrzymasz pomoc w wyborze projektu. Pamiętaj, że tani projekt to nie zawsze tania budowa. Koszt projektu to zazwyczaj około 1-2% kosztów całej budowy, dlatego przy wyborze projektu nie należy się kierować jego ceną. Gdy już wybierzesz projekt i będziesz planować budowę warto zainwestować w dobre jakościowo materiały, które zapewnią Ci komfort, bezproblemową eksploatację i bezpieczeństwo dla Ciebie i Twojej rodziny.

Artykuł sponsorowany: Gotowe, profesjonalne projekty domów z kolekcji MURATORA – projekty.muratordom.pl