domfan.pl

Dom i wnętrza

wkład kominkowy
Dom

Jaki wkład kominkowy wybrać?

Dla wielu osób kominek to po prostu zwykłe palenisko, do którego wystarczy od czasu do czasu dodać drewna pilnując przy okazji by rozżarzone drwa nie wypadły z paleniska. Tak wyglądały kominki dawniej. Obecnie jest to najwyższej jakości sprzęt spełniający wysokie kryteria bezpieczeństwa. Czym są współczesne wkłady kominkowe i co sprawia, że tak wiele osób chce je mieć we własnym domu?

Wkłady kominkowe to nic innego jak nowoczesne kominki do zabudowy. Chcąc cieszyć się własnym, uroczym paleniskiem wcześniej powinniśmy zdecydować się na wybór konkretnego wkładu kominkowego. Na unikatowość i wyjątkowość wkładów kominowych składa się wiele czynników.

Ich zalety i funkcjonalność rodzą się już na etapie projektowania. Ponadto, grupa projektantów pracująca nad konkretnym projektem przygotowuje odpowiedni wzór urządzenia oraz jego ergonomiczny kształt. Wkłady kominkowe są przed wprowadzeniem do obrotu poddawane badaniom energetyczno-emisyjnym oraz użytkowym wykonywanym przez jednostki zewnętrzne, które wydają stosowne certyfikaty.

Wkłady kominkowe – niezwykle istotna jest jakość wykonania

Producentom zależy by ich produkty były najwyższej jakości. Przykładają więc ogromną wagę do każdego detalu, które podkreśliły dokładność czy precyzję wykonania. Przykładem może być szczególna konstrukcja klamki co ma jednak nie tylko walor estetyczny. Dzięki specjalnym materiałom rączka nie nagrzewa się i nie grozi poparzeniem przy otwieraniu kominka.

Jednym z najważniejszych elementów wkładu kominkowego jest szyba. W nowoczesnych urządzeniach jest dopracowano/zoptymalizowano konstrukcję wprowadzając tzw. kurtynę powietrza, dzięki czemu szyba pozostaje czysta, a ogień jest podtrzymywany na odpowiednim poziomie. Dodatkowo duże przeszklenia ułatwiają oddawanie dużej ilości ciepła do pomieszczenia.

Co więcej, szyba według najnowszych standardów często pokryta jest sitodrukiem, dzięki czemu możemy cieszyć się nienagannym widokiem ognia. W zależności od naszych potrzeb możemy zainstalować odpowiednie drzwiczki do naszego kominka. Ostatnio dużą popularnością cieszą się tzw. gilotyny otwierane do góry, ale jest też możliwość instalacji drzwiczek otwieranych do boku.

Ekologia, nienaganny wygląd i bezpieczeństwo – wkład kominkowy

Współczesne kominki to urządzenia ekologiczne. Przede wszystkim korzystają z odnawialnego źródła energii zaś dzięki odpowiednim parametrom wydajność spalania jest dużo wyższa – przy minimalnej emisji spalin.

Przy montażu kominka z płaszczem wodnym jesteśmy w stanie nie tylko ogrzać pomieszczenie, ale również zasilić instalację grzewczą w domu oraz przygotować ciepłą wodę użytkową. Ważne jest by odpowiednio dobrać moc kominka w zależności od kubatury pomieszczenia. Na rynku dostępne są kominki już od 6 kW do aż 22 kW. Specjaliści pomagają dobrać odpowiednią moc i zwracają uwagę na praktyczne szczegóły, które nam mogą umknąć, a które uprzyjemnią korzystanie z kominka. Przy zakupie wkładu kominkowego warto też zwrócić uwagę czy producent oferuje 5 letnią gwarancję na stalowe elementy konstrukcji wkładu. Kominek poza swoją praktyczną funkcją jest również pięknym uzupełnieniem wystroju w salonie. Przykładowe rozwiązania oraz duży wybór wysokiej jakości wkładów kominkowych można zaleźć tutaj: defrohome.pl .