W urbanistycznym świecie, przepełnionym nowoczesną architekturą, ekspansywnie rozbudowującą się infrastrukturą i ogólnym hałasem, człowiek niejednokrotnie potrafi zatęsknić za swoimi korzeniami wywodzącymi się z natury. Obfita roślinność, wszechobecna zieleń — nie ma chyba bardziej kojącego widoku dla zmęczonych oczu i strudzonego umysłu. Nic zatem dziwnego, że człowiek stara się wprowadzić do otaczającej go przestrzeni mniej lub więcej flory.
Ogród w domu
Wydawać by się mogło, że dla lokatorów domów z betonu nie ma żadnej nadziei. Wszystko, na co mogą sobie pozwolić, to rośliny doniczkowe ustawione na półkach i parapecie, a ciekawe kompozycje kwiatowe oraz bujna roślinność przysługują szczęśliwcom zamieszkującym poza miastem lub, co najwyżej, na jego obrzeżach. Okazuje się jednak, że i dla mieszkańców bloków istnieje szansa na posiadanie własnego, zielonego kącika. Z pomocą wiedzy z zakresu uprawy roślin z powodzeniem można stworzyć w mieszkaniu cały ogród. Niezależnie od stylu, w jakim utrzymane jest wnętrze, roślinna świeżość może stać się wyjątkowym i oryginalnym elementem wystroju.
Ogród na ścianie
Dla tych, którzy pragną, by natura zagościła w ich domu na stałe, doskonałym rozwiązaniem będzie inwestycja w długowieczne rośliny, takie jak bluszcz. Wydawać by się mogło, że jako roślina pnąca, jest on przypisany do zewnętrznych elewacji budynków, w szczególności tych wiekowych, do obszernych ogrodów oraz większych posiadłości i przynależnych do nich terenów. Okazuje się jednak, że bluszcz, przy odpowiedniej pielęgnacji i przemyślanym formowaniu, może bez przeszkód stać się ozdobą nawet typowo urbanistycznego wnętrza.
Bluszcz w domu aranżacje
Coraz większą popularność w architekturze wnętrz zdobywają ogrody wertykalne. Zważywszy na charakter rośliny, jaką jest bluszcz, jej pnącza wprost idealnie nadają się do ozdobienia ściany. Tego typu żywe aranżacje, w połączeniu z odpowiednim oświetleniem, mogą tworzyć niebanalne dekoracje dla salonu, sypialni, czy łazienki. Oczywiście, zależnie od miejsca jej usytuowania, trzeba pamiętać o stosowaniu właściwej pielęgnacji i zapewnieniu bluszczowi odpowiednich warunków, które umożliwią mu pełny rozkwit.
Nie da się ukryć, że bluszcz najlepiej prezentować się będzie w przywodzących na myśl krajobraz rustykalny wnętrzach uosabiających na przykład styl prowansalski. Jego głęboki, ciemnozielony kolor wspaniale będzie komponował się z naturalną kolorystyką drewnianych mebli oraz z białymi dodatkami. Zestawienie tej rośliny z ciekawymi akcesoriami, takimi jak metalowe konewki, kamienne misy, czy ozdobne, utrzymane w różnych kształtach podwieszane donice, pozwoli na stworzenie w naszym domu wyjątkowego klimatu, łączącego ze sobą tradycję i nowoczesność w niewątpliwie oryginalny sposób.