domfan.pl

Dom i wnętrza

Jak sfinansować zakup mieszkania
Nieruchomości

Jak sfinansować zakup mieszkania?

Życie w pięknej okolicy, bogatej w zielone tereny i idealnym domu jest marzeniem wielu z nas. Niestety nie zawsze wiadomo, jak sfinansować zakup mieszkania – najczęściej dlatego, że jedna z dostępnych opcji jest niemożliwa bądź trudna do zrealizowania. Dobrze więc wiedzieć, jakie są sposoby na pozyskanie potrzebnych pieniędzy na nabycie wymarzonej nieruchomości.

Jak uzyskać kredyt mieszkaniowy?

Zdecydowanie najczęstszą formą finansowania zakupu mieszkania jest zapłata pieniędzmi pozyskanymi z zaciągniętego kredytu hipotecznego. Aktualnie większość mieszkań nabywanych jest właśnie tą drogą – zdradza ekspert reprezentujący projekt Osiedle Botanika, nową inwestycję mieszkaniową w Krakowie.

Uzyskanie kredytu hipotecznego wydaje się najprostszą drogą do nabycia nieruchomości. Niestety to tylko pozory: wnioski przyszłych kredytobiorców o przyznanie wsparcia finansowego na zakup mieszkania są nierzadko odrzucane ze względu na złą ocenę ich zdolności kredytowej. A co wpływa na taką zdolność? Kilka czynników, ale przede wszystkim:

  • wysokość dochodów,
  • źródło dochodów,
  • historia kredytowa,
  • stałe wydatki życiowe,
  • liczba osób należących do jednego gospodarstwa domowego.

By móc liczyć na pozytywną decyzję kredytową i kupić na przykład nowe mieszkanie w Krakowie, konieczne jest spełnienie wszystkich kryteriów stawianych przez dany bank. Czasami banki idą na ustępstwa w tej kwestii i zgadzają się na przyznanie kredytu mieszkaniowego pomimo pewnych niedostatków ze strony przyszłego kredytobiorcy. W każdym razie, jeśli dopiero zamierzamy zgłosić się do wybranego banku po uzyskanie wsparcia finansowego, dobrze byśmy zadbali o to, by mieć jak najwyższe dochody, odpowiednie źródło dochodu (najlepiej umowa o pracę na czas nieokreślony), nieskazitelną historię kredytową i nieduże stałe wydatki życiowe.

Jakie są inne opcje wyboru poza kredytem hipotecznym?

Nie zawsze jednak udaje się uzyskać pozytywną opinię kredytową. Wówczas konieczne jest skorzystanie z innej możliwości sfinansowania zakupu swojego wymarzonego mieszkania. Najlepiej, jeśli dysponujemy gotówką w odpowiedniej wysokości – przeznaczenie jej na zakup nieruchomości pomoże nam spełnić swoje marzenie. Taka forma finansowania jest też korzystna dla dewelopera lub prywatnego sprzedawcy mieszkania, który nie musi czekać na decyzje banku w sprawie ubiegania się przez nas o kredyt hipoteczny.

Natomiast niewiele osób ma oszczędności rzędu około kilkuset tysięcy złotych, jeszcze mniej może się pochwalić pokaźniejszym zasobem pieniędzy. Co zrobić, jeśli jesteśmy jedną z takich osób? Przede wszystkim możemy zaczekać kilka lat z zakupem mieszkania i nabyć nieruchomość dopiero wtedy, kiedy uda nam się zgromadzić wystarczającą ilość gotówki. Jeśli jednak zależy nam na czasie, to możemy też poprosić swoich bliskich o pożyczkę. W innym wypadku pozostaje nam skorzystanie z leasingu nieruchomości bądź ze wsparcia finansowego od banku, natomiast innego niż kredyt hipoteczny.