domfan.pl

Dom i wnętrza

dom w stylu holenderskim
Nieruchomości

Domy w stylu holenderskim

Holandia słynie nie tylko z tulipanów, ale i ciekawej architektury. Co ciekawe, nie ma tam wyraźnego podziału między miastem a wsią, przez co klasyczne, wiejskie domki możemy znaleźć zarówno na obrzeżach miasta jak i w centrach. Wielu, jednak twierdzi, iż zabudowa holenderska jest nie tylko niezwykle do siebie podobna, ale i monotonna. Wszystko zależy przede wszystkim od gustu i preferencji.

Jak wygląda klasyczny, holenderski domek?

Sam styl holenderski, kojarzony jest przez wielu z modelem skandynawskim. Zarówno jeden jak i drugi styl utożsamiane są z bliskim połączeniem ze środowiskiem naturalnym, harmonią i względnym minimalizmem. Mimo to nie jest to poprawny trop.
Dom holenderski charakteryzuje się klasycznym i dość surowym wyglądem zewnątrz. W standardowej wersji dom wykonany jest z cegły, natomiast dachówka występuje zazwyczaj w kolorze czarnym. Obecnie, moda ta nieco się zmienia, a cegła pokrywana jest stonowanymi kolorami, takimi jak biel czy szarość, czy brąz. Takowe domy, mają zazwyczaj niskie ogrodzenie, i sporych rozmiarów trawnik – co dodaje im lekkości i płynności. Przestronności dodają także wysokie sufity, oraz długie, ogromnych rozmiarów okna! Holendrzy mają w zwyczaju zostawiać je całkowicie odsłonięte, nie szpecą ich firany czy toporne zasłony – co w polskich tradycjach jest niemalże niespotykane.

Jak urządzić dom w stylu holenderskim?

W aranżacji domu o stylu holenderskim, dominują przede wszystkim kolory ziemi i natury. Świetnie sprawdzą się drewniane elementy, połączone z klasyczną czernią. Nowocześniejsze projekty zawierają także przedmioty wykonane z kamienia czy miedzi – jednak należy pamiętać, aby wykorzystany surowiec był jak najbardziej naturalny, powinien być zachowany w surowym klimacie.
Całość domu utrzymywana jest w jasnych kolorach, przede wszystkim beżu, szarości czy brązie. Holendrzy, cenią sobie także kształty geometryczne, nadające charakteru – minimalistycznemu wnętrzu.
Ważnym elementem jest także powszechne rękodzieło, sprawdzi się zarówno w formie narzuty na łóżko, obrusu na stół, czy nawet pufy do salonu. Rękodzieło świetnie „ociepla” wnętrze, dzięki czemu domy holenderskie są niezwykle przytulne i rodzinne.
Urządzając dom w takim stylu, nie sposób zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Jest ono szczególnie cenione w tamtejszej kulturze. Mieszkańcy Holandii uwielbiają nadawać styl pomieszczeniu, właśnie za pomocą lamp. Przybierają one różnorodną formę, a w każdym mieszkaniu znajdziemy ich co najmniej kilka – w różnej odsłonie.