domfan.pl

Dom i wnętrza

Zasady działania obrotników spawalniczych
Budownictwo

Zasady działania obrotników spawalniczych

Obrotniki spawalnicze wykorzystywane są w branży przemysłowej. Ułatwiają one czynność spawania poprzez możliwość ustawianie dowolnej pozycji przedmiotu poddawanego obróbce. Częstym zastosowaniem tego typu elementów jest proces spawania rur i dużych zbiorników, które wymagają naniesienia długich spawów. Na jakiej zasadzie działają obrotniki spawalnicze?

Jak działają obrotniki spawalnicze?

Popularne obrotniki spawalnicze są najczęściej wyposażone w pedał, który umożliwia sprawną zmianę pozycji spawanego elementu bez odrywania rak od spawarki. Użytkownik ma także możliwości zamontowania szczęk i uchwytów w specjalnie zaprojektowanych rowkach montażowych. Zamocowany przedmiot jest więc stabilny i zapewnia dowolną obróbkę bez ręcznej zmiany jego położenia.

Innowacyjne rozwiązania w dziedzinie obrotników spawalniczych umożliwiają także zaprogramowanie urządzenia, które jest sterowane automatycznie. Zasada działania tych elementów polega na odgórnym ustaleniu sekwencji ruchów obrotnika. Po wykonaniu spoiny spawacz zatwierdza przyciskiem gotowość do następnej czynności, po czym obrotnik zmienia pozycję i umożliwia stworzenie kolejnych spawów.

– W większości przypadku pozycjonery mają funkcję sterowania ręcznego, na bieżąco podczas pracy spawacza. Tarcza z umiejscowionym przedmiotem obraca się płynnym ruchem i  umożliwia stworzenie długich spoin w komfortowy sposóbElement ten ma także możliwość pochylania od 0 do 90 stopni – informuje pracownik firmy Best Tap ze Starachowic.

Zalety stosowania obrotników spawalniczych

Obrotniki mogą być stosowane także podczas innych prac i ułatwiają m.in. szlifowanie, cięcie i montaż podzespołów. Zaletami tego rozwiązania są:

  • przyspieszona praca,
  • oszczędność energii pracownika,
  • bezpieczeństwo,
  • możliwość ustawienia dowolnej pozycji,
  • wygodne spawanie rur i zbiorników,
  • brak konieczności przerywania pracy podczas sterowania.

Gdzie wykorzystuje się obrotniki spawalnicze?

Popularne miejsca, w których stosuje się te rozwiązania to duże zakłady przemysłowe produkujące przedmioty na masową skalę. Warto jednak używać ich także w mniejszych zakładach w celu usprawnienia pracy spawaczy. Z takim urządzeniem praca jest szybsza i bardziej komfortowa. Obrotniki znajdują zastosowanie także w szlifierniach i innych miejscach wykonujących cięcie oraz montaż podzespołów w maszynach i konstrukcjach przemysłowych.