domfan.pl

Dom i wnętrza

elewacja
Budownictwo

Czym kierować się przy wyborze koloru elewacji do domu?

Bez wątpienia możemy stwierdzić, że elewacja stanowi wizytówkę całego domu, dlatego też podczas wyboru jej koloru powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki czemu uda nam się uatrakcyjnić nasz dom. Jeśli podejmiemy nieprzemyślaną decyzję, to istnieje duże ryzyko, że nasz dom będzie źle wyglądał wśród innych budynków. Poznaj 4 najważniejsze kwestie, które musisz wziąć pod lupę, wybierając kolor elewacji domu!

Styl zabudowy

Jeśli posiadamy nowoczesny dom, który cechuje się minimalizmem, to zdecydowanie nie powinniśmy szukać koloru elewacji wśród kolorów takich jak np. głęboka zieleń. Zapewne źle by to wyglądało. Najlepszym wyborem będą odcienie bieli i szarości. Nieco inaczej wygląda sytuacja, jeśli mamy dom na wsi. W tym wypadku mile widziane są różne rodzaju żółcie, pomarańcze, czy nawet odcienie róże! Tutaj możemy poszaleć, choć pamiętajmy, że kolor elewacji zawsze choć trochę powinien odzwierciedlać nasze gusta.

Kształt i wielkość domu

Gdy mamy parterowy dom i chcemy, aby wydawał się większy oraz wyróżniał się spośród okolicznych budynków, to dobrym wyborem będą jasne odcienie takie właśnie jak np. biel. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli chodzi o domy piętrowe, które zazwyczaj są bardzo duże. Jeśli zależy nam na tym, aby pomniejszyć ich konstrukcje, to dobrym wyborem będzie dodanie ciemniejszej barwy do koloru bazowego.

Elementy znajdujące się wokół domu

Dokonując wyboru koloru elewacji, koniecznie musimy zainteresować się także elementami, które znajdują się w okolicy. Jeśli obok naszego domu znajdują się inne budynki, to dobrze byłoby, aby barwa elewacji była dopasowana do przeważających kolorów, dzięki czemu nasz budynek wtopi się w otoczenie. Co jednak jeśli wokół nie ma żadnych elementów? Wtedy warto postawić na neutralne kolory lub wybrać taki, który będzie odpowiadał naszym gustom.

Lokalizacja

Niemniej ważna jest lokalizacja naszego domu. Jeśli jest to teren, na którym czynniki zewnętrzne intensywnie oddziałują na budynki, to raczej lepiej unikać jasnych kolorów, bowiem częste czyszczenie elewacji może sprawiać nam problemy. Powinniśmy zwrócić również uwagę na działanie słońca. Jeśli jest to teren mocno słoneczny, to lepiej zrezygnować z takich kolorów jak np. czerwony, ponieważ szybko wyblaknie.

Co więcej, zabrudzenia na elewacji mogą powstawać również poprzez pylenie drzew i roślin. Warto wziąć to wszystko pod uwagę, natomiast gdy zdecydujemy się już na jasny kolor i dojdzie do przebarwień, to warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy Eco-Para, która raz-dwa je usunie.

Reasumując, dokonując wyboru koloru elewacji do domu, musimy uwzględnić wiele aspektów. Pamiętajmy jednak, że to przede wszystkim nam powinien podobać się nasz dom, więc jeśli marzy nam się zupełnie inny kolor lub chcemy zaszaleć, to nic nie stoi na przeszkodzie! Choć warto wiedzieć, że od kilku lat niezmiennie największą popularnością cieszą się beże oraz brązy.