domfan.pl

Dom i wnętrza

rabata na środku trawnika
Ogród

Rabata na środku trawnika – sposób na urozmaicenie ogrodu.

Aranżując ogród, warto zastanowić się nad tym, czy ma on pełnić funkcje użytkową, czy dekoracyjną. Właściciele ogrodu posiadający dzieci, często pragną zostawić w jego środku dużo wolnej przestrzeni do biegania i zabaw. Większość z nas stawia jednak w swoim ogrodzie na wyraźne akcenty dekoracyjne, które przykuwają wzrok. Wielobarwna rabata na środku trawnika to idealne rozwiązanie na przełamanie monotonnej zieleni murawy oraz dodanie jej niepowtarzalnego charakteru.

Dlaczego rabata na środku trawnika?

Rabata na środku trawnika jest zwykle elementem pierwszoplanowym. Widzimy ją z miejsc, w których często przebywamy tj. z tarasu lub okna salonu. Dodatkowym atutem jest możliwość oglądania rabaty z każdej strony, a nawet przecięcia jej ścieżką, która pozwoli wejść do środka. Rabata w centralnej części trawnika jest wizytówką ogrodu, dlatego warto umieścić ją w przed-ogródku. Kolorowa kwiatowa wyspa będzie wtedy atrakcyjną zapowiedzią dalszej części ogrodu.

Dominujący element rabaty.

Wyspowa rabata na środku trawnika charakteryzuje się tym, że ma swoje centrum. Nie zawsze znajduje się ono w środku rabaty. Może nim być rzeźba, drzewo, krzew lub wyższa roślinność, o jaskrawym kolorze lub wyraźnej formie. Przykładowo, środek okrągłej rabaty może zajmować krzew kwitnący, otoczony różnymi odmianami bylin, kwiatów cebulowych lub letnich. Przy czym należy dążyć do bujnych nasadzeń jednego gatunku, sprawiających wrażenie barwnych plam.

Tworzenie rabaty na środku trawnika.

Kształt rabaty to jedna z rzeczy, które powinniśmy dokładnie przemyśleć na etapie jej tworzenia. Rabata na środku trawnika jest najczęściej okrągła, owalna, jajowata lub kwadratowa. Rzadko spotyka się kompozycje długie, wąskie lub z nieregularnymi wybrzuszeniami i zwężeniami. Ważne są również odpowiednio dobrane proporcje. Należy zadbać o to, aby trawnik nie zdominował rabaty lub wręcz przeciwnie, nie został nią przytłumiony.

Jak ujarzmić zielony dywan?

Zdarza się, że projektując i obsadzając ogród, nie uwzględniliśmy miejsca na ten typ rabaty. Musimy wtedy zmierzyć się z zabiegiem usunięcia trawy pod uprawę nowych roślin. Rabata na środku trawnika narażona jest na ekspansje traw. Aby ochronić ją przed niechcianymi źdźbłami, należy odgrodzić ją trudną do przekroczenia barierą. W tym celu stosuje się obrzeża trawnikowe z kamienia, betonu, metalu, tworzyw sztucznych lub obrzeża typu angielski kant. Warto się do tego przyłożyć, gdyż brak wyraźnej granicy pomiędzy rabatą i trawą znacznie utrudnia pielęgnowanie i koszenie trawnika.