Translator
 
Oprogramowanie dla e-książek

Czym są e- książki (e-booki)

Ebook (in. e-book, e-książka, książka elektroniczna, publikacja elektroniczna) - książka, której treść zapisana jest w formie elektronicznej. Jej odczytanie jest możliwe na urządzeniach komputerowych takich jak czytniki książek elektronicznych (e-czytniki), komputery, palmtopy czy nawet telefony komórkowe. Ebooki, w przeciwieństwie do tradycyjnych książek, nie zajmują miejsca na półkach, są tanie i łatwo dostępne. Przypominają wersję drukowaną: posiadają okładkę, spis treści, akapity itp. Ebook może być kartkowany strona po stronie, można też wyszukiwać w nim interesujące nas zagadnienia. W ofercie Virtualo dostępne są książki ONLINE oraz w formacie PDF, PDF ADE i EPUB ADE.

Każdego e-booka udostępnionego przez sklep domfan.pl online można przeczytać na dowolnym urządzeniu elektronicznym wyposażonym w przeglądarkę internetową z zainstalowaną wtyczką flash (np. Adobe Flash Player). Obecnie możliwy jest zakup dostępu do e-booka online na okres stały. E-booki niektórych Wydawnictw, poza dostępem stałym, oferowane są także w dwóch dostępach czasowych:

 • tygodniowym (7 dni)
 • miesięcznym (30 dni)

Oznacza to, że z danego e-booka korzystać możemy przez 7 lub 30 dni licząc od pierwszego wejścia do książki, albo przez nieograniczony czas, jeśli wybraliśmy opcję z dostępem stałym. To, jaką opcję zdecydujemy się wybrać, zależy od naszych indywidualnych preferencji, a także od wysokości środków finansowych, jakie chcemy przeznaczyć na zakup danego e-booka. Dostęp tygodniowy jest najtańszy, jednak daje możliwość czytania książki tylko przez tydzień. Dostęp stały jest najdroższy, ale umożliwia wielokrotne, nieograniczone w czasie wracanie do danej publikacji. E-booki, do których można uzyskać dostęp tygodniowy lub miesięczny, można znaleźć w zakładce Wypożyczalnia.

Książki PDF są to ebooki zapisane w formacie PDF. Można je pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np. e-czytnik, komputer osobisty) wyposażone w oprogramowanie pozwalające czytać pliki PDF (np. Adobe Reader). Ze względu na sztywny układ tekstu, podział na akapity i zaimplementowaną czcionkę ebooki w formacie PDF są najlepiej przystosowane do odczytywania na komputerach PC i laptopach.

Książki PDF ADE to ebooki w formacie PDF, zabezpieczone DRM'em firmy Adobe. DRM jest systemem zabezpieczeń stosowanym w celu zapobiegania używaniu danych w sposób niezgodny z wolą wydawcy danego ebooka. Książki PDF ADE można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne, obsługujące DRM Adobe (np. Adobe Digital Editions).

Książki EPUB są to ebooki zapisane w formacie EPUB, który stanowi otwarty standard oparty na języku HTML służący do publikowania ebooków. Format ten umożliwia skalowanie czcionki, dzięki czemu możliwe jest dopasowanie jej wielkości i kroju do proporcji ekranu. Dzięki swoim właściwościom książki w formacie EPUB najlepiej odczytywane są na e-czytnikach, których ekran zbudowany jest w technologii eInk, jednak można je również odczytać na smartphonie czy tablecie. Aby móc odczytywać pliki w formacie EPUB należy pobrać odpowiednie oprogramowanie np. Adobe Digital Editions.

Książki EPUB ADE podobnie jak książki PDF ADE, są to ebooki zabezpieczone DRM'em firmy Adobe, który zapobiega używaniu danych w sposób niezgodny z wolą wydawcy ebooka.

Książki MOBI – to format zapisu firmy Mobipocket. Książki w tym formacie można pobrać na dowolne urządzenie elektroniczne (np. e-czytnik, komputer, telefon komórkowy) z zainstalowanym programem (np. MobiPocket Reader) pozwalającym czytać pliki mobi. Pliki w formacie mobi można odczytać na e-czytniku Kindle. Aby otworzyć plik w formacie mobi nie jest potrzebne konto Adobe ID oraz autoryzacja urządzenia tak jak w przypadku książek zabezpieczonych Adobe DRM.

Co zrobić, aby móc pobierać i odczytywać e-książki zabezpieczone DRM'em?

Aby móc pobrać i odczytać ebooka w formacie PDF ADE i EPUB ADE należy wykonać kilka prostych czynności:

  1. Utworzyć Adobe ID - przejdź na stronę Adobe, aby stworzyć nowe konto.
   Jest to indywidualne konto na stronie Adobe, którego login jest zwykle adresem e-mail Użytkownika. Jeszcze kilka lat temu produkty zabezpieczone DRM'em były przypisane do urządzenia, na które zostały pobrane. Oznacza to, że np. ebook, którego pobraliśmy na laptopa, mógł być odczytywany tylko na tym urządzeniu, nie można go było natomiast odczytać na czytniku, który również był w naszym posiadaniu. Nie pozwalało na to zabezpieczenie DRM. Obecnie każdy ebook jest przypisywany nie do urządzenia, ale do osoby, która zapłaciła za jego posiadanie. Jest to możliwe właśnie dzięki posiadaniu spersonalizowanego Adobe ID. Nawet jeśli pobierzemy książkę z DRM'em na nasz komputer personalny, mamy możliwość jej otworzenia i czytania na innych urządzeniach przystosowanych do odczytywania ebooków, które znajdują się w naszym posiadaniu.

 

  1. Zainstalować Adobe Digital Editions.
   Jest to bezpłatna aplikacja firmy Adobe umożliwiająca czytanie ebooków w formacie PDF i EPUB chronionych DRM'em. U nas książki takie oznaczane są PDF ADE, EPUB ADE. Ebooki oznaczone ADE mogą być używane na komputerach stacjonarnych, laptopach, netbookach oraz innych urządzeniach mobilnych w tym czytnikach elektronicznych takich jak: e-Cooler, Sony Reader 505, 700 oraz inne. Obecnie jest to jedyne, uniwersalne (otwarte) rozwiązanie zapewniające korzystanie z ebooków na e-czytnikach.

 

  1. Zautoryzować komputer (przypisać go do utworzonego Adobe ID)
   (Adobe Digital Editions > Library > Authorize Computer...).
   Autoryzacja polega na potwierdzeniu, że dany podmiot (w tym przypadku komputer) ma uprawnienia do korzystania z określonego zasobu. Po zainstalowaniu ADE zostaniesz poproszony o aktywowanie programu (podczas tego procesu Twój komputer powinien być podłączony do sieci Internet). Podczas aktywacji należy zautoryzować komputer podając Adobe ID.

   Sugerujemy, aby autoryzacji komputera i aktywacji programu Adobe Digital Editions dokonać zaraz po instalacji programu, inaczej wszystkie zabezpieczone ebooki przypisane do komputera przed autoryzacją, zostaną po autoryzacji utracone.

 

  1. Jeżeli posiadasz e-czytnik i chcesz korzystać z e-booków zabezpieczonych DRM, wystarczy podłączyć urządzenie za pomocą USB. Program Adobe Digital Editions sam rozpozna urządzenie i zapyta czy autoryzować czytnik. Po kliknięciu OK w wyświetlonym boksie, czytnik jest autoryzowany.

 

Parametry określające korzystanie z e- ksiązki:

  • Liczba urządzeń - określa maksymalną liczbę urządzeń, na których może być czytany ebook. Możliwe wartości to 1 lub 6 + jedno urządzenie na rok. Oznacza to, że po wykupieniu danego ebooka użytkownik otrzymuje licencję na odczytywanie ebooka na jednym urządzeniu wybranym przez użytkownika lub na sześciu różnych urządzeniach, przy czym po każdym kolejnym roku od wykupienia ebooka użytkownik dostaje kolejną licencję. Po roku od wykupienia ebooka użytkownik może go odczytywać już na siedmiu urządzeniach, po dwóch latach na ośmiu itd. To, na ilu urządzeniach można odczytywać danego ebooka (na 1 czy na 6+1/rok) jest indywidualnie określone przy każdym ebooku, który zamierzamy zakupić.

 

  • Drukowanie - określa maksymalną liczbę stron do wydrukowania, w nawiasie może być dodatkowy parametr: liczba stron na dzień.

 

  • Kopiowanie - określa maksymalną liczbę operacji kopiowania, w nawiasie może być dodatkowy parametr: liczba operacji kopiowania na dzień.

 

Czym jest Adobe Digital Editions?

Adobe Digital Editions (ADE) jest bezpłatną aplikacją firmy Adobe umożliwiającą czytanie ebooków (PDF i EPUB) chronionych DRM (Digital Right Management). U nas książki takie oznaczane są PDF ADE, EPUB ADE.

Ebooki oznaczone ADE można używać na komputerach stacjonarnych, laptopach, netbookach oraz innych urządzeniach mobilnych w tym czytnikach elektronicznych takich jak: e-Cooler, Sony Reader 505, 700 oraz inne. Obecnie jest to jedyne, uniwersalne (otwarte) rozwiązanie zapewniające korzystanie z ebooków na e-czytnikach.

 

Jeśli masz problemy z instalacją, pobierz ze strony producenta Adobe Digital Editions 1.7.2 dla Windows.

Aktywacja i Autoryzacja Adobe Digital Editions

Zaraz po zainstalowaniu ADE zostaniesz poproszony o aktywowanie programu (podczas tego procesu Twój komputer powinien być podłączony do sieci Internet). Podczas aktywacji należy zautoryzować komputer podając Adobe ID.
Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego Adobe ID możesz go utworzyć na stronie Adobe. Adobe ID umożliwia przenoszenie zabezpieczonych ebooków pomiędzy komputerami lub urządzeniami mobilnymi i odzyskiwania ich w sytuacji skasowania danych z dysku lub reinstalacji komputera.
Sugerujemy, aby aktywacji i autoryzacji dokonać zaraz po instalacji, inaczej wszystkie zabezpieczone ebooki przypisane do komputera przed autoryzacją, zostaną po autoryzacji utracone.
Jeśli jednak zdecydujesz się na autoryzację w terminie późniejszym możesz to z robić poprzez wybór Library > Authorize Computer.
Jeżeli posiadasz e-czytnik i chcesz korzystać z ebooków zabezpieczonych DRM, wystarczy podłączyć urządzenie za pomocą USB. Program Adobe Digital Editions sam rozpozna urządzenie i zapyta czy autoryzować czytnik. Po kliknięciu OK w wyświetlonym boksie, czytnik jest zautoryzowany i można dodać e-booki metodą drag&drop przeciągając w ADE wybraną książkę na ikonkę e-czytnika, która pojawi się w lewym menu w widoku biblioteki.

 

Czym są audiobooki (eKsiążkiaudio)?

Audiobook (in. książka do słuchania, książka czytana, książka mówiona, książka audio)- nagranie dźwiękowe przeznaczone do słuchania zawierające odczytywany przez lektora tekst publikacji książkowej. Virtualo oferuje audiobooki w formacie mp3, które można odsłuchiwać na komputerze przy pomocy programów do odtwarzania dźwięków (np. Winamp, Real Player), w przenośnych odtwarzaczach multimedialnych przeznaczonych do odsłuchiwania formatu MP3 oraz we wszelkich urządzeniach dostępnych na rynku, które są wyposażone w odtwarzacz MP3.
Dostępne w Virtualo pliki MP3 są skompresowane w formacie ZIP, dzięki czemu zajmują mniej pamięci, a ich zapis jest oszczędniejszy. Przy kompresji plików stosowana jest metoda bezstratna, dzięki czemu słuchacz odtwarza informacje w postaci identycznej z pierwotną. Aby otworzyć skompresowany plik użytkownik musi dysponować odpowiednim programem np. 7-Zip.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl