domfan.pl

Dom i wnętrza

nowoczesne schody
Dom

Nowoczesne schody do domu – jakie wybrać?

W każdym domu jednorodzinnym, który ma kilka pięter, niezbędne są schody. Najlepiej jednak, jeżeli będą one dobranie nie tylko według własnych upodobań. Ważne jest również, aby pasowały do samej konstrukcji całego budynku oraz były w pełni bezpieczne. Taką właśnie funkcje spełniają nowoczesne schody. W tekście opiszemy ich rodzaje oraz najważniejsze zalety.

Murowane, a może modułowe?

Zanim jednak przedstawimy poszczególne materiały, z jakich mogą być wykonane schody, najpierw warto pomyśleć nad dwoma typami. Czy chcemy, aby stopnie, po których wchodzi się na piętro, były w postaci betonowej, czy może lepsze okażą się tzw. modułowe. Decyzję taką należy podjąć na etapie tworzenia projektu domu.

Te pierwsze charakteryzują się oczywiście dużą wytrzymałością. Zaskakują też różnymi kształtami i bez problemu prowadzą np. do piwnicy. Z kolei gotowe (zwane właśnie modułowymi) są o tyle ciekawszym wyborem, że nie są trudne w montażu, a instaluje się je nawet samodzielnie dopiero w trakcie praca wykończeniowych. One bardziej sprawdzą się w mniejszym obiekcie mieszkalnym.

Inne materiały

Dobór odpowiednich schodów będzie w ostateczności uzależniony od kilku czynników. Sama wytrzymałość konstrukcji to jedno, ale istotny jest również sposób ich pielęgnacji oraz częstością używania (chodzenia w górę i w dół w ciągu dnia).

Pięknie wyglądają nowoczesne schody drewniane. Są wykonane na zamówienie np. z dębu, klonu, buku lub świerku, dlatego mogą pełnić funkcję wspomnianych już wyżej schodów modułowych. Wymagają jednak ochrony przed zarysowaniami za pomocą lakierów czy wosku. Tylko tak można je utrzymać w dobrym stanie.

Jeżeli nie drewniane, to dobrym wyborem są metalowe albo szklane. Szczególnie zachwycają te drugie. Dlaczego? Bo idealnie wkomponowują się w otwartą, szeroką przestrzeń w budynku. I co ciekawe, nie dość, że są zbudowane z mocnego szkła hartowanego, to jeszcze dodatkowo pokryte specjalną warstwą antypoślizgową.

Podział ze względu na kształt

Kiedy już podejmiemy decyzję, co do materiału, to należy także pomyśleć na kształtem. Nowoczesne schody do domu mogą być trójbiegowe (montuje się je tam, gdzie są wysokie kondygnacje), dwubiegowe (najbardziej wygodne) albo jednobiegowe (przeznaczone dla małych pomieszczeń).

A co ze schodami spiralnymi? Prawda, że prezentują się one bardzo nowocześnie i efektownie, ale nie warto w nie inwestować. Mają poważną wadę. Wchodzenie po nich dla osób poruszających się o kuli okaże się bowiem sporą trudnością. Ale również zdrowi członkowie rodziny nie dadzą rady poruszać po takich stopniach, niosąc dodatkowo w rękach jakieś pakunki.

Forma ma znaczenie, ale zadaniem nowoczesnych schodów nie jest tylko przyciąganie wzroku sąsiadów i gości. Najważniejsze, aby były funkcjonalne oraz bezpieczne, czyli skonstruowane według odpowiednich standardów. Dlatego nie może zabraknąć solidnej balustrady, dzięki której starsza osoba czy dziecko uniknie upadku. Przyda się również innowacyjne oświetlenie ułatwiające schodzenie nocą.