domfan.pl

Dom i wnętrza

Najważniejsze zalety ścianek szczelnych stalowych
Budownictwo

Najważniejsze zalety ścianek szczelnych stalowych

Stawianie budynków wymaga dużo wysiłku, umiejętności, a także uważności, tak aby efekt prac był zadowalający, a przede wszystkim bezpieczny dla użytkowników. Jednym ze sposobów na zabezpieczanie wykopów powstających podczas tych działań jest wykorzystywanie ścianek szczelnych. Czym się one charakteryzują, z czego się je wykonuje oraz jakie mają zalety? Przeczytaj tekst, aby się dowiedzieć.

Co to są ścianki szczelne stalowe?

Ściankami szczelnymi nazywa się konstrukcje wykonane z podłużnych elementów – grodzic. Umieszcza się je w gruncie w taki sposób, aby kolejne części były bardzo blisko siebie i tworzyły nieprzepuszczalną płaszczyznę. Grodzice można instalować różnymi metodami, na przykład z użyciem metody wibracyjnej lub bezwibracyjnej oraz za pomocą wciskarki hydraulicznej – wyjaśnia pracownik firmy PRI ŻyrardówŚcianki szczelne wykonuje się z różnych materiałów, ale stal jest obecnie najpopularniejszym z nich. Są one wykorzystywane zarówno jako zabezpieczenia tymczasowe, jak również jako stałe elementy konstrukcyjne. Używanie ich podczas budowy ma wiele zalet.

Jakie korzyści niesie za sobą stosowanie ścianek szczelnych stalowych?

Ścianki szczelne ze stali są często wykorzystywane między innymi ze względu na swoją uniwersalność, bo można je stosować w przypadku różnych rodzajów podłoża. Poza tym instalowanie grodzic w podłożu nie należy do trudnych zadań. Są one również wytrzymałe oraz łatwe w demontażu, jeśli mają stanowić jedynie tymczasowe zabezpieczenieŚcianki szczelne stalowe zapewniają też bardziej komfortowe warunki na budowie, między innymi dlatego, że po ich umieszczeniu w ziemi można niemal natychmiast zacząć wykonywać wykopy. Co więcej, jeśli montuje się je poprzez wciskanie statyczne, nie generuje to hałasu ani wibracji. Koszt ścianek również nie jest wygórowany.

Jaka jest funkcja ścianek szczelnych stalowych?

Wiadomo już, że ścianki szczelne stalowe mogą służyć jako zabezpieczenie, ale co to w zasadzie znaczy? Ustawienie ich zapobiega między innymi osunięciu się ziemi w głąb wykopu. Poza tym ścianki zabezpieczają przed dopływem wód gruntowych, szczególnie na terenach, gdzie ich poziom jest wysoki. Coraz częściej używa się ich także jako elementów stałych. Ścianki szczelne stalowe mają różne zastosowania, dlatego dobre firmy budowlane powinny je mieć w swoim wyposażeniu. Dzięki produktom wysokiej jakości pracownicy będą mogli jeszcze lepiej spełniać oczekiwania swoich klientów. Zabezpieczanie wykopów przed osuwaniem się oraz przed dopływem wód gruntowych to bardzo ważny element budowy.