domfan.pl

Dom i wnętrza

suszarnia w domu
Dom

Jak zaaranżować pralnię i suszarnię w domu?

Posiadanie domu jednorodzinnego wiąże się z wieloma udogodnieniami. Jednym z nich jest posiadanie suszarni oraz pralni. Są to pomieszczenia, na które decydujemy się stosunkowo rzadko, a warto o nich pamiętać, gdyż bardzo ułatwiają prace domowe. O czym trzeba pamiętać, projektując pralnię i suszarnię w domu?

Osobne pomieszczenie

Pralnia i suszarnia w domu to pomieszczenia, które trzeba zaaranżować w przemyślany sposób, by spełniały swoje zadanie.

Pralnia i suszarnia w domu powinny znajdować się w pomieszczeniu, które jest łatwo dostępne. Warto wygospodarować je na poziomie parteru, tak by noszenie prania nie było uciążliwe. Konieczne jest również wyposażenie suszarni w okno lub kratkę wentylacyjną, która ułatwi cyrkulację powietrza. W drzwiach również muszą znajdować się otwory wentylacyjne.

Wentylacja jest najważniejszym elementem sprawnej suszarni. Suszarnia wyposażona w kratkę wywiewną lub wentylację mechaniczną pozwoli na uzyskanie ruchu powietrza, który jest niezbędny w pomieszczeniach, w których jest duża wilgoć.

Nie można również zapomnieć o ogrzewaniu, które w jesienne i zimowe dni pozwoli na znaczne skrócenie czasu suszenia prania. Nieprawidłowo wietrzona i ogrzewana suszarnia w domu szybko może stać się pomieszczeniem, w którym rozprzestrzeni się wilgoć oraz grzyb.

Jak wykorzystać pomieszczenie?

Suszarnia w domu to pomieszczenie, które powinno spełniać wiele funkcji. Praktyczna suszarnia powinna być wyposażona w zlewy oraz dostęp do węzła sanitarnego. Dzięki temu można zaaranżować w tym samym pomieszczeniu pralnię. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, które pozwoli na przeprowadzenie prania w jednym pomieszczeniu, bez zbędnego noszenia.

Warto pamiętać, że suszarnia w domu powinna być wyposażona również w kosze do segregacji prania, szafki na proszki oraz płyny do prania. Wygodne jest również umieszczenie w suszarni deski do prasowania. W ten sposób pranie zostaje przygotowane do rozłożenia w szafkach.

Pralnia i suszarnia w domu to rozwiązanie, które jest bardzo wygodne, ale tylko wtedy, gdy ma odpowiednie rozmiary. Pralnia nie powinna być mniejsza niż 5 m2. Chcąc zaaranżować dodatkowo suszarnię, warto poszukać pomieszczenia, które ma co najmniej 6 m2. Oczywiście większa przestrzeń jest korzystniejsza.

Suszarnię w domu można wyposażyć w linki, suszarki elektryczne lub pralko-suszarkę.

Aranżując suszarnię oraz pralnię, koniecznie trzeba zadbać, by podłoga była pokryta materiałem łatwym do utrzymania w czystości. Najwygodniejszym rozwiązaniem są płytki podłogowe, które nie tylko szybko sprzątniemy, ale również wysuszymy, gdy zajdzie taka potrzeba.