domfan.pl

Dom i wnętrza

ogród nowoczesny
Ogród

Jak powinien wyglądać nowoczesny ogród?

Nowoczesne ogrody cechują się minimalistycznym stylem. Ich projekty współgrają z wnętrzem domu tworząc uporządkowaną całość.

Elementy ogrodu – jakich materiałów należy użyć?

Ogród posiadający nowoczesne rozwiązania cechuje się wspomnianym już uzupełnieniem domu. W nowoczesnym ogrodzie dominują proste geometrie jak, np. koło czy kwadrat. Oprócz tego wszędzie panuje porządek, a wszystkie elementy są przemyślane i odpowiednio rozmieszczone. Ogród nowoczesny to przede wszystkim prostota, która dosłownie jest wszędzie. Występują elementy powtarzające się , do których możemy zaliczyć, np. donice, rzeźby lub szklane kule. Meble muszą być przede wszystkim komfortowe i pasować do budynku. Materiały jakie nadają odpowiedni charakter nowoczesnemu ogrodowi to: beton, kamień, żwir, metal, stal, szkło oraz drewno. Z takich materiałów są wykonywane podesty, tarasy, meble oraz placyki.

Wybór odpowiednich roślin do ogrodu – rodzaje roślin

W nowoczesnym ogrodzie nie ma miejsca na rośliny jednoroczne oraz delikatne. Ogród ten służy do relaksu, dlatego częste prace przy roślinach nie byłyby wskazane. Wybór roślin powinien paść na te gatunki, które mocno się rozrastają i są zielone o każdej porze roku. Do tego typu bylin możemy zaliczyć m.in: bergenie, bukszpany czy tuje. W ogrodzie tego typu można zasadzić również drzewa, doskonale sprawdzą się magnolie, klony palmowe czy bambusy lub krzewy. Pielęgnacja krzewów powinna obejmować ich przycinanie na kształt kuli lub stożka.

Rodzaje zbiorników wodnych – pomysły

Zbiorniki wodne nadają pięknego charakteru nowoczesnym ogrodą. W ich przypadku mamy możliwość wyboru pomiędzy oczkiem wodnym, fontanną, rzeką a kaskadą. Ciekawym pomysłem są także misy z wodą, w których zbiera się deszczówka. Fontanny zaskakują swoją formą mogą być urozmaiceniem tarasu lub świetną aranżacją w małych miejscach. Kaskady można zrobić samemu, albo postawić na zakup gotowych. Niektóre z nich posiadają żłobienia w ścianie, które efektownie podkreślają bieg wody. Oczka wodne w nowoczesnym ogrodzie przypominają staw kąpielowy. W ich mniejszych wersjach podłoże wykonane jest z kamieni, które doskonale komponują się z całością ogrodu. W przypadku rzeki płynącej przez ogród mamy dużo możliwości w jej tworzeniu. Ten rodzaj zbiornika może być szeroki jak również umieszczony, np. w schodach.

Decydując się na nowoczesny ogród możemy sami go zaaranżować lub zatrudnić specjalistów, jego efekt końcowy będzie zależał od pomysłowości oraz funduszy jakie chcemy przeznaczyć na jego wystrój.