domfan.pl

Dom i wnętrza

jak pomalować pokój dziecka inspiracje
Wnętrza

Jak pomalować pokój dziecka – inspiracje

Jak stworzyć pokój, który zachwyci malucha i będzie jego wymarzoną oazą? Pierwszym krokiem podczas remontu jest wybór koloru ścian. W tym przypadku nie ma jednej idealnej opcji – zarówno odcień, jak i sposób malowania i dekorowania ścian trzeba dopasować do wieku i upodobań dziecka. Poszukując ciekawych rozwiązań do pokoju dziecięcego, warto dać się zainspirować zdjęciom znalezionym w sieci czy w magazynach wnętrzarskich.

Jaką farbę wybrać do pokoju dziecięcego?

Urządzenie pokoju dla dziecka to duże wyzwanie. To pomieszczenie, które łączy wiele funkcji: służy jako sypialnia, miejsce do zabawy, a potem również do nauki. Powinno być ciepłe, przytulne i inspirujące, ale jednocześnie schludne, nie wywołujące u malucha wrażenia przebodźcowania. Dzieci mają zwykle własne pomysły na to, jak powinien wyglądać ich pokój – warto wziąć je pod uwagę, pamiętając jednak o tym, by unikać przesady czy niepraktycznych rozwiązań.
Jeśli chodzi o ściany w dziecięcym pokoju, farba musi przede wszystkim spełniać wymagania dotyczące jakości i bezpieczeństwa. Najlepiej sięgać po produkty ekologiczne, dedykowane pokojom dziecięcym. Świetnie sprawdzą się farby zmywalne, które w razie zabrudzenia będzie można łatwo wyczyścić. Jeśli chodzi o kolorystykę – lepsze będą stosowane barwy niż krzykliwe, przytłaczające kolory, zwłaszcza, że pokój dziecka wypełniają zwykle zabawki we wszystkich możliwych kolorach. Im mniejsze pomieszczenie, tym jaśniejsze tony należy wybierać – ciemne odcienie dodatkowo zmniejszą przestrzeń optycznie. Mogą pojawić się jako detal, ale nie jako kolor pokrywający wszystkie ściany na całej wysokości.

Ściany w pokoju dziecka – inspiracje

Do niedawna urządzając dziecięcy pokój, wszystkie ściany malowano na ten sam kolor na całej wysokości. Dziś rodzice coraz chętniej szukają bardziej oryginalnych rozwiązań. Jeśli chodzi o to jak pomalować pokój dziecka inspiracje pomogą zorientować się w ogromie możliwości i wybrać tę najlepszą dla konkretnego dziecka i danego pomieszczenia.
W sieci obejrzeć można dziecięce pokoiki w różnych stylach, od retro, przez skandynawski, po boho. Ściany malowane są na wiele sposobów. Czasem kolorem pokryta jest jedna ściana, czasem tylko jej fragment, prawdziwą furorę robi lamperia, czyli ściana pomalowana do połowy. Niektórzy rodzice decydują się na wykorzystanie specjalnych szablonów pozwalających wykonać efektowne wzorki na ścianie, inni malują farbą ulubiony motyw dziecka: góry, drzewa, domki czy chmury. Popularnością cieszy się także farba tablicówka, dzięki której można łatwo zaaranżować dla malucha przestrzeń do kreatywnego działania.