domfan.pl

Dom i wnętrza

domy z płaskim dachem
Budownictwo

Domy z płaskim dachem też są interesującą, architektoniczną propozycją

Domy z płaskim dachem najpierw rozpowszechniły się w krajach o łagodnym klimacie, od jakiegoś czasu popularne stały się również w Polsce. Tego typu propozycje architektoniczne są przykładem super nowoczesnej architektury. Dom z takim dachem jest bardzo innowacyjną bryłą.

Odbieganie od schematów

Dom, którego zwieńczeniem jest płaski dach uważany jest za przykład domu nowoczesnego i niekonwencjonalnego. Bryła taka znacznie odbiega od schematów i dlatego wybierana jest przez inwestorów, którzy lubują się nowościach i nie chcą inwestować w typowe projekty architektoniczne.
Jednak nietuzinkowość to niejedyna zaleta domów z płaskim dachem. Taki dach jest również o wiele tańszy, przez co znacznie obniżyć można koszt budowy danego domu. Z płaskich dachów nie leci dachówka w czasie porywistych wiatrów. Trzeba tylko takie dachy odśnieżać w czasie bardzo dużych opadów śniegu, które u nas zdarzają się coraz rzadziej.

Tradycyjne domy, luksusowe wille, minimalistyczne domki

Płaski dach pojawić się może na każdym rodzaju domu. Dzisiaj domy te mają różną stylistykę, różne wielkości, a ich przeznaczenie też bywa różnorakie. Chociaż uważa się, że domy z płaskim dachem to bryły bardziej futurystyczne, to jednak pojawiają się, z takim dachem, również domy uważane za tradycyjne. Płaski dach może zdobić dom minimalistyczny jak i luksusową willę wykończoną kamieniem i drewnianymi elementami.
Budynki z tego typu dachem pozwalają na pełne korzystanie z każdej ich kondygnacji. Poddasze takie pozbawione jest skosów i miejsc nieustawnych, sprawia to, że o wiele łatwiej jest zaaranżować tego typu wnętrza.

Same zalety

Poza potrzebą odśnieżania, domy z płaskimi dachami mają same zalety. W pełni wykorzystana jest dana przestrzeń, mogą być do 0 zniwelowane wszelkie straty ciepła. Przy wstawieniu dużych szklanych powierzchni, bardzo dobrze łączy się taki dom z przestrzenią ogrodu. Ponadto jest to dom minimalistyczny, nie ma wiele zdobień, konstrukcja jego jest prosta, a więc przy budowie można osiągnąć określone oszczędności.
Dobrym pomysłem jest też to, że na płaskim dachu zrobić da się zieloną, rekreacyjną strefę. Powierzchnia dachu idealnie przystosuje się do formy zielonego ogrodu. Domy z płaskim dachem mogą być jednokondygnacyjne lub wielokondygnacyjne, wszystko zależy od danego projektu. Dach może być też miejscem, na którym zainstaluje się basen, lub panele słoneczne. Zatem, jak więc widać zalety domów z płaskim dachem są bardzo duże, tak jak duże są możliwości płaskiego dachu.