domfan.pl

Dom i wnętrza

domy styropianowe
Budownictwo

Czy opłaca się budować dom z pustaków styropianowych?

Domy styropianowe zyskują coraz to większą rzeszę osób, które chcą w nich zamieszkać. Dlatego dobrze jest, aby przed zakupem sprawdzić jakie mają zalety i wady oraz jak wygląda budowa takiego domu.

Jak wygląda budowa domu? – potrzebne materiały

Szukając materiału na dom, należy uwzględnić właśnie styropianowe pustaki. Budynek z tego materiału pozwala na szybkie postawienie ścian oraz mimo swojej niewielkiej wagi, cechuje się dużą wytrzymałością.
Ekipie budowlanej ułatwiają zadanie specjalne łączenia, które dodatkowo zwiększą szczelność przegrody. Dom wykonany z samonośnych bloczków styropianowych jest montowany poprzez sklejenie elementów w jedną całość. Uzyskane w taki sposób ściany należy usztywnić siatką, którą przytwierdza się do fundamentów. Cechą tego typu domów jest ich energooszczędność, która bierze się z niskiego przenikania ciepła.

Termoizolacja budynku – parametry oraz wymagania

Niektóre domy ze styropianu posiadają wysokie standardy termoizolacji. Jednak, by taki dom wybudować musimy uwzględnić odpowiednią grubość oraz jakość kupowanego materiału. Do takich materiałów możemy zaliczyć pustaki styropianowe, których czynnik przenikania ciepła nie jest wyższy, niż 0,3 W. Innym produktem są natomiast pustaki styropianowe z dodatkiem grafitu, których czynnik przenikania ciepła jest zmniejszony do 0,1 W. Aby wybudować dom taką technologią należy pamiętać o odpowiednich wymaganiach grubości przegród, które powinny wahać się od 25 – 45 cm.

Gwarancja na styropianowe domy – zalety i wady domów styropianowych

Do głównych zalet możemy zaliczyć niskie koszty inwestycyjne, energooszczędność, łatwość budowy oraz dostosowanie wybranego projektu do naszych potrzeb. Czasami więcej będziemy musieli zapłacić ekipie budowlanej niż wydamy na zakup materiałów. Do wad domów styropianowych możemy zaliczyć możliwość postawienia maksymalnie czterech kondygnacji oraz żółknięcie niewykończonego szybko domu. Z powodu żółknięcia pustaków musimy od razu pomyśleć o tynkowaniu naszego budynku z zewnątrz. Z materiału tego oprócz domów można wybudować budynki gospodarcze, publiczne czy handlowe. Gwarancja na trwałość kształtki styropianowej jest długa, ponieważ wykonawcy dają jej, aż 150 lat.

Wybierając dom ze styropianu możemy być pewni, że będzie on posiadał stabilną konstrukcję i nowoczesny design, którym będziemy cieszyć się przez długie lata. Dlatego dobrym pomysłem jest wybrać dom z takiego materiału, ponieważ koszty w porównaniu z wybudowaniem domu z cegły są o wiele niższe.